Sivas Bilgi Bankası /sivastr.com ..  Sivas Dışı Sivas'la ilintili Spor Kulüpleri
 Sivas Bilgi Bankası /SivasHaber Kayıtları ziyaretcilerimiz ve ilgili kurumların bilgi girişi ve verilerini içermektedir...
 |*İL SPOR MÜDÜRLÜĞÜ|*SPOR KULÜPLERİ|*SİVASSPOR|*.....
KUMKAPI SARIÇUBUK 81 SPOR KULÜBÜ
   

TARİHÇE:::::

saricubuk81_logo.gif (1755 bytes)

Kulüp tarihçesi kurucu üyeler:
KULÜBÜMÜZ 1981 YILINDA GAYRİ RESMİ OLARAK AMATÖRCE FAALİYETLERDE BULUNMAKLA BİRLİKTE 1985 YILINDA İSTANBUL İLİ EMİNÖNÜ İLÇESİ KUMKAPI SEMTİNDE MURAT YILDIRIM BAŞKANLIĞINDA BASRİ MEŞE, SABRİ KILINÇ, ŞEVKET KILIÇ, SÜHEYLA KOÇ, ŞEVKET YILDIRIM VE CAN ZEKİ MAVİKOR'UN KATILDIĞI KURUCULAR KURULUNUN GAYRETLERİYLE TÜZEL KİŞİLİK KAZANDI. ADINI SİVAS İLİNİN İMRANLI İLÇESİNE BAĞLI SARIÇUBUK KÖYÜNDEN ALAN KULÜBÜMÜZ 1986 YILINDA HENTBOL, ATLETİZM VE MASA TENİSİ BRANŞLARINDA FEDERE OLARAK MÜSABAKALARA KATILDI. 1989 YILINDA DA FUTBOL BRANŞINDA FEDERE OLARAK İSTANBUL AMATÖR RESMİ FUTBOL MÜSABAKALARINA İŞTİRAK ETTİ.
KULÜBÜMÜZ ÖNCE GENÇLİK, ÖNCE İNSAN İLKESİNDEN HAREKETLE, KİTLE SPORUNU VE TOPLUMSAL KÜLTÜR FAALİYETLERİNİ HER TÜRLÜ İMKANSIZLIKLARA RAĞMEN HAYATA GEÇİRMEK İÇİN, YÖNETİM KURULU VE ÜYELERİNİN GAYRETLERİYLE BUGÜNE GELMİŞTİR. ANCAK GELDİĞİMİZ YER, HEDEFLEDİĞİMİZ YER DEĞİLDİR.

Başkan, İdareci ve Sporculardan Mesajlar
1981’den 2003’e KUMKAPI SARIÇUBUK 81 SPOR KULÜBÜYLE

NEREDEN NEREYE!..

Kulübümüz kuruluşundan bugüne dek "önce gençlik, önce insan" ilkesinden hareketle kitle sporunu ve toplumsal kültür faaliyetlerini, her türlü imkansızlıklara rağmen hayata geçirmeyi kendisine hedef olarak belirlemiştir. Bundan yola çıkarak belki de 1981 yılında hayal bile edemeyeceğimiz etkinlikler gerçekleştirdik, hiç düşünmediğimiz yerlere geldik. 1981’den bu yana Kulübümüz faaliyetlerini içeren 5 yayın organı çıkardık. 1981’de kulübümüz yalnız futbolda varken, geçen yıllar içerisinde buna Atletizm, Masa Tenisi, Hentbol branşlarında da 1985 yılından buyana katıldığımız müsabakalarda kulübümüz müzesine 350 tane kupa, şilt, başarı belgesi ve sertifika taşıdık. Ayrıca 1983 yılından itibaren kültürel faaliyetlerde kulüp bünyesinde oluşturulan halk oyunlar ekibiyle de başta İstanbul olmak üzere yurdumuzun diğer illerinde de düzenlenen yarışma ve festivallere katılarak birçok başarıya imza atmış ve kulüp müzesine bir çok ödül getirmişlerdir. 1990 yılında yine kulüp bünyesindeki sporculardan oluşan Gönüllü Çevreciler de her yıl düzenledikleri Çevre Temizlik kampanyaları ile de kulübümüzün toplumu ilgilendiren her türlü soruna karşı duyarlı olduğunu göstermişlerdir. Yine ilk defa 1989 yılından itibaren İstanbul Beden Terbiyesi Spor İl Müdürlüğü Atletizm Faaliyet Programında yer alan kulübümüzün Geleneksel Adalar Gezisi ve Kır Koşusu da sporun birleştirici özelliğini ortaya koyan en somut örnek olmasının yanısıra, insanların özgürce ve sağlıklı bir ortamda spor yapmalarına olanak vermektedir. Yine Langa spor kulübü ile her yıl ortaklaşa düzenlediğimiz ve bombalı bir suikast sonucu aramızdan ayrılan büyük yazar Uğur Mumcu’ nun adını taşıyan Minik – Yıldız mini futbol turnuvası da 6. Yaşını geride bırakırken, Uğur Mumcu’ nun anısı ve düşünceleri de bu turnuvayla gençlerimizle yaşatılmaktadır.
1991 yılında Eminönü Belediyesi tarafından Langa Spor ile kulübümüze tahsis edilen Yenikapı Kenedy caddesi Çakıl gazinosu bitişiğindeki minyatür futbol sahası da 8 yıldır kulüplerimiz aracılığıyla gençlerimize hizmet etmekte, kısıtlı da olsa onların spor yapmasına olanak vermektedir.
Kulübümüz kuruluşundan bugüne dek spor tesisi bakımından Türkiye’ nin en fakir ilçelerinden biri olan Eminönü’ ne resmi müsabaka oynanabilecek ve amatör spor kulüplerinin idman yapabileceği bir idman sahası ile bir kapalı spor salonu kazandırabilmek için gelmiş geçmiş tüm hükümetlerin başbakanlarına, spor bakanlarına, gençlik spor il müdürlüklerine, İstanbul valilerine ve büyükşehir belediye başkanlarına, Eminönü Belediye Başkanlarına, Eminönü kaymakamlarına gerekli tüm başvurularda bulunmuş ve hiçbir sonuç alamamıştır.
Amatör Spor Kulüplerinin sorunlarına Merkezi ve Yerel Yönetimlerin daha duyarlı yaklaşarak, Amatör Sporcuların faydalanabileceği daha geniş alanlar, daha güzel olanaklar sunmaları gerekmektedir.
Amatör ruh ile yapılan spor gerçek spordur ve sporun gerçek anlamı da burda gizlidir. Günümüzde sporla ilgili olarak yaşanan o kötü manzaraların, şiddetin sporla, sporcuyla, sporseverlikle hiçbir alakası yoktur. Bu sadece amatör ruhun gün geçtikçe kaybolduğuna işarettir. İnsanların artık Amatör spor kulüplerine ve sporcularına hak ettiği ilgiyi göstermeleri gerekmektedir. Sporun kardeşlik ve barışın simgesi olduğunu umarım hiçbir zaman unutmayız, unutturmayız...

Başkan        
MURAT YILDIRIM