Sivas Bilgi Bankası / Yerleşimler ok.gif (105 bytes)GERİ    Suşehri İlçesi Sağpazar Köyü/Genel Bilgiler

Kayıt ve bilgi güncellemeleriniz içinform.gif (1343 bytes)doldurunuz...©

  |*KİM KİMDİR?|*SİVAS MERKEZ|*SUŞEHRİ MERKEZ|*

|*SAĞPAZAR/Kim Kimdir? /Kayıt...                                                         |* Cemal GÜMÜŞ (Kültür - Sanat)©

* BİYOĞRAFİ::* Gümüş Ailesi
Mesaj Tarihi: Salı, Temmuz 5, 2005
Mesajı gönderenin adı soyadı:  Cemal Gümüş
e-posta:  cemalsworld@yahoo.com
Toplumsal Kimliği-Mesleği:  Bayan Kuaförü
Telefonu ve faksı:  0 532 324 62 93
Adresi:  BEŞİKTAŞ-İSTANBUL
Özyaşam öyküsü:  BİYOGRAFİ
Cemal GÜMÜŞ 1969 yılında Sivas'ın Suşehri ilçesi Sağpazar köyünde doğdu.  Altı kardeşten üçüncüsü olan Gümüş, Çiftçi bir ailenin oğlu olup ilköğrenimini Sağpazar Köyü İlkokulun da tamamladı. (1976-1981). Eğitime bir yıl ara verdikten sonra Suşehri Yatılı İlköğretim Bölge Okuluna devam etti. (1982-1984). 1984 yılında öğrenim hayatına son vererek İstanbul'a geldi. Çırak olarak başladığı kuaförlük mesleğinde kendini geliştirerek 1993 yılında Beşiktaş'ta kendi kuaför salonunu açtı. On iki yıldan bu yana işletmeci olarak mesleğini sürdürmekte olup, bugün evli ve bir kız çocuğu babasıdır.
Yirmili yaşlarda başlayan resim meraki, onun içinde zamanla bir tutkuya dönüştü. Hobi olarak başladığı resim sanatın da kendini geliştirerek hayal gücünü resme dökmek ve yeteneklerini geliştirmek istedi. Resim üzerine herhangi bir akademik eğitim almayan Gümüş'ün kendisinde var olan yeteneği ve her resimde duyduğu heyecan onu bugünkü konumuna getirdi. Çağdaş sanattaki gelişmeleri sürekli takip ederek ve değerli ressamların eserlerini inceleyerek resim bilgisini zenginleştirdi. Amacı,  soyut ve somut nesneler üzerinde çalıştığı karakalem ve pastel çalışmalarını geliştirmek ve bunu sanatseverlere sunmaktır.

Basında Cemal Gümüş...

SAÇ MODELLERİNDEN ''NÜ''YE UZANAN RESİM MERAKI... 
23 Kasım 2004- Saç modelleri çizerek başladığı çizimlerini zamanla geliştiren kuaför Cemal Gümüş (35), ağırlıklı olarak, NÜ, manzara, portre ve mimari eserlerden oluşan resimlerini sanatseverlerin beğenisine sunmak için çalışıyor. 
HURRIYETIM 
     AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, 1984 yılında Sivas'tan İstanbul'a gelerek çırak olarak bir kuaförün yanında işe başlayan Gümüş, 9 yılın ardından bu işte kendini geliştirerek bir kuaför salonu açtı.
     O yıllarda sadece kuaförlük yapan Gümüş, hazır giyim bölümünde öğrenim gören kız kardeşinin isteği üzerine, gelinlik çalışmasını tamamlayan bir saç modeli çizimi yaptı.
     Karakalemle yaptığı ilk çizimin ardından resme olan merakı artan Gümüş, mesleğiyle de bağlantılı olarak kuaförlükten arta kalan zamanlarını saç modelleri çizerek değerlendirmeye başladı.
     Tasarladığı saç modellerini kara kalemle çizerek, kendisine bir katalog hazırlayan Gümüş, müşterilerine bu katalogdan tercih yapma imkanı sundu.
     Zamanla saç modelinin yanı sıra farklı resimler çizmeye de yönelen Gümüş, gördüğü veya hayal ettiği herşeyi kağıda aktarmayı sürdürdü.
     İçinde bir tutkuya dönüşen resim sanatını geliştirmek ve yeteneğini değerlendirmek amacıyla ünlü ressamlar ve onların yapıtları üzerine araştırmalar da yapan Gümüş, 10 yıldır sürdürdüğü resim çalışmaları sonunda sergi açabilecek düzeyde bir koleksiyonun sahibi oldu.
     
     -EN ÇOK ''NÜ'' VE MANZARA ÇİZMEYİ SEVİYOR-
     Resim üzerine herhangi bir akademik eğitim almadığını belirten Gümüş, saç modeli çizimleriyle başlayan ve zaman içinde artan resim heyecanının onu, bugünkü konuma getirdiğini anlattı.
     Sanattaki gelişmeleri sürekli takip ederek resim bilgisini zenginleştirdiğini ifade eden Gümüş, şunları söyledi:
     ''Önceleri çizeceğim nesneleri, bildiğim şekilde kağıda döküyordum. Ancak zamanla okuduğum teknik bilgiler beni yeni ve doğru çizimlere götürdü. Şu anda kendimi bir öğrenci gibi görüyorum. Kuaför salonumu kapattıktan sonra, bir öğrenci gibi resim teknikleri konusunda hazırlanan kitaplarla ders çalışıyorum. Öğrendiklerimi yeni eserlerimde uyguluyor, sonuçlarını gördüğümde ise büyük keyif alıyorum.''
     En çok ''Nü'' ve manzara resimleri çizmekten hoşlandığını anlatan Gümüş, ''Nü tarzındaki çizimler bizim toplumumuzda hep yanlış algılanmış. Aynı şekilde manzara çiziminden de büyük keyif alıyorum'' dedi.
     En büyük amacının hayal ve gerçek nesneler üzerinde çalıştığı karakalem resimlerini geliştirmek ve bunu sanatseverlere sunmak olduğunu vurgulayan Gümüş, sergi açabilmek için çeşitli girişimlerde bulunduğunu söyledi.
     Şu ana kadar bu konuda beklediği fırsatı yakalayamadığını ifade eden Gümüş, sergi açmanın yanı sıra büyük boyutlarda bir İstanbul siluetini karakalem çalışmasıyla kağıda dökmek için çalıştığını da sözlerine ekledi.

Kayıt ve bilgi güncellemeleriniz için FORM doldurunuz

©